Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir.
Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.
Hadis-i Şerif

Kadim medeniyetimizin kültür sandığı geçmişten günümüze hiç şüphesiz kınalı eller aracılığıyla ulaştırılmıştır. Her biri bin bir emek, sabır ve çile ile ilmek ilmek dokunmuş çeşit çeşit nakışlı, ince zevkli kültür ve değerler mirasıyla karşımıza çıkmaktadır. Bu eşsiz mirası oluşturan nesilden nesle aktaran da yine kadınlarımızdır, annelerimizdir.

Anadolu topraklarında kadın; bazen eli kınalı bir gelin, bazen eşiyle beraber cepheye koşan bir kahraman bazen de beşiğin başında bir ninni bir masal anlatan anne olmuştur. Hayırseverlik, şefkat ve fedakârlık timsali eli öpülesi bir rahmet olmuştur. Bazen de bin bir çileyle büyüttüğü kınalı kuzusunu hiç tereddütsüz vatana şehit verirken dudaklarda bir acı ağıt, bir vakar abidesi olmuştur.

Aydın Karahayıt Mahallesinde bulunan camiiyle Posacızâde Zeynep Kadın Hanım, çeşme, sebil ve sıbyan mektebiyle Âfife (Fatma) Hanım, çeşmesiyle Osmanlı İmparatoru II. Mustafa Han’ın torunu Âtike Hanım, türbesi ve namazgâhıyla Kuyucak’ta Hafza Hatun, çeşmesiyle Ümmügülsüm Hanım geçmişte toplumun hemen hemen her kesimine kadın elinin değdiğinin birer vesikası olarak tarihe adını yazdırmıştır.

Kurtuluş Savaşında eline tüfeği alarak, dağlarda Yunan’a karşı çatışarak Aydın kadının cesaretini ortaya koyan Çete Ayşe ve Çete Kübra analarımızı, Aydın’ın demokrasimizin beşiği olacağını Karpuzlu’dan seçilerek ilk kadın muhtar olarak gösteren Gül Esin annemizden anlıyoruz.

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak ilimize ve tarihimize damga vurmuş bütün hanımefendilerimizi, kadınlarımızı hayır ve dua ile yad ediyor, “8 Mart Dünya Kadınlar Gününüzü” kutluyoruz. 

  • Kahraman Türk Kadınları
  • Çete Emir Ayşe
  • Kadın Muhtarımız Gül Esin
  • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun.