Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

GEZİCİ KÜTÜPHANE HİZMETE GİRİYOR

14 Haziran 2016 Salı günü Kültür ve Turizm Bakanı Nabi AVCI tarafından törenle 15 ile teslim edilen gezici kütüphane araçlarından birisi de Aydın İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü hizmetine verilmiştir. Araçlar, gezici kütüphane otobüsü olmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Otobüsler otomatik tente sayesinde güneşli veya yağmurlu havada masa veya sandalye yerleştirilerek gelen kullanıcılara hizmet verebilecektir. Araç içinde katlanabilir büyük LCD ekran, yazıcı, mini buzdolabı, kitap ve dergi rafları, klima, bilgisayar ve okuyucular için sabit masa ve sandalyeler, kızak mekanizmalı oturaklar, araç içi reklam panoları, jeneratör, engelli bireyler için rampa sistemi de mevcuttur.
 
Halkın hizmetine sunulacak gezici kütüphane kitaplarının teknik işlemlerine başlanmıştır. Ayrıca aracın mali sisteme kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından yerleşik kütüphaneye erişemeyen kullanıcılara, İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından ihtiyaç olduğu tespit edilen hizmet noktaları ve güzergâhlar belirlendikten sonra, aylık ve yıllık planlar kapsamında okumak ve araştırmak isteyen halkımıza kütüphane hizmeti götürülecektir. Gezici kütüphaneden daha çok vatandaşın yararlanmasını sağlamak için yerel görsel ve yazılı medyada duyuru yapılacaktır. Aracımızda halkımıza internet erişim hizmeti de verilebilecektir. Bu sayede Aydınlıların gezici kütüphaneler aracılığıyla sadece basılı bilgi kaynaklarına değil, elektronik ortamda sunulan bilgilere de erişebilmeleri, aynı zamanda e-devlet uygulamalarını kullanabilmeleri sağlanacaktır.
 
Gezici kütüphanedeki hizmetlerden yararlanabilmek için aracın uğradığı yerlerdeki vatandaşlarımızın görevliye nüfus cüzdanlarını vererek üye olmaları gerekecektir. Bu konuda yaş sınırı yoktur. Okulöncesinden başlayarak tüm halkımız üye olmak kaydıyla tüm hizmetlerden yararlanabilecektir. Kendilerine 15 gün boyunca okuması için kitap teslim edilecek olup, 15 gün sonunda tekrar aynı durağa gelindiğinde ödünç verilen kitapların iade işlemi yapılacaktır. Aracın içerisindeki bilgisayarlar ve internet erişimi ile de teknolojik olanağa sahip olmayan kullanıcıların araştırma, eğitim, resmi işlemler gibi ihtiyaçları karşılanacaktır. İnternet kullanım süresi mevzuatta belirtildiği gibi 30 dakika ile sınırlandırılacaktır. Araca monte edilmiş olan TV ve DVD oynatıcı ise kütüphane tanıtımı ve belirli gün ve hafta etkinlikleri (eğitici belgesel, film, slayt gösterimi vb.) gibi hizmetler için kullanılacaktır.
 
Bakanlığımızın tahsis ettiği araçlarla birlikte il genelinde bugüne kadar hizmet götürülen 39 bin 97 kayıtlı üyesinin ve 466 bin okuyucusunun daha da arttırılması hedeflenmektedir.
Gezici kütüphane aracının Aydınlılara hayırlı olmasını diliyoruz.
 
 
  • Gezici Kütüphane
  • Gezici Kütüphane
  • Gezici Kütüphane
  • Gezici Kütüphane
  • Gezici Kütüphane
  • Gezici Kütüphane