Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İZMİR EFES OPERA BALE GÜNLERİ

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün ana hedefi olan, ülkemizde opera ve bale sanatlarını tanıtmayı, yaşatmayı ve geliştirmeyi amaçladığı atılımlarından biri de “İzmir Efes Opera ve Bale Günleri”dir. Bu amaçla; Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin her yıl kapalı gişe sahnelediği eserlerinden oluşturulan bir seçkinin, bir turizm beldesi olan Efes Antik Tiyatro sahnesinde, festival olarak sunulması fikri ile doğan İzmir Efes Opera ve Bale Günleri, 16-22 Eylül 2017 tarihleri arasında bir açılış konseri, bir opera ve bir bale ile sanatseverlere sunulmakta.
                                                                                                                                         
Etkinlik İzmir Devlet Operası ve Balesi tarafından 16 Eylül 2017, Cumartesi günü gerçekleştirilecek “Gala Konseri” ile açılacak. Konserde; G. Verdi’nin Aida, Il Trovatore, Rigoletto, La Traviata operalarından arya ve düetler…. G.Puccini’nin La Boheme, Tosca Operalarından, Ch.Gounod, Offenbach ve G.Donizetti, R.Leoncavallo’dan arya ve düetler seyirci ile buluşturulacak . Orkestra şefi Tulio Varas yönetiminde İzmir Devlet Opera Orkestrası, İtalyan solistler Soprano Daniela Cappiello ve Tenor Gianluca Terranova’ya eşlik edecek.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 19 Eylül 2017, Salı günü, 18 yüzyılda Osmanlı kültür ve yaşayışının etkisiyle Avrupa’da unutulmayacak besteciler, besteler, eserler ortaya çıkaran Turquerie akımının en çarpıcı örneklerinden biri sahneleniyor. W.A. Mozart’ın ünlü operası “Saraydan Kız Kaçırma” Yekta Kara’nın renkli rejisi ve muhteşem müziği ile Efes’te.

İzmir-Efes Opera ve Bale Günleri’nin kapanışı, İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından 22 Eylül 2017, Cuma günü sahnelenecek “Romeo İle Jülyet” balesi ile olacak. William Shakespeare’in aynı adlı oyunundan Piyotr İlyiç Çaykovski’nin bestelediği bu ünlü eser Volkan Ersoy ve Armağan Davran koreografisi ile seyircinin karşısında.

ÖNEMLİ!!!
50 kişi ve üstü toplu bilet alımlarda%50 grup indirimi uygulanacaktır.
İrtibat: Mehmet Çelik - İZDOB İl Koordinatörü - 0 506 723 2867

  • IDOB.jpeg