Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

7 EYLÜL KURTULUŞ BAYRAMI KUTLU OLSUN!

 

7 EYLÜL VE AYDIN ŞEHİTLER ABİDESİ

Asaf Gökbel “Milli Mücadelede Aydın” adlı eserinde olayı şöyle anlatır: “….Yunanlar şehrin büyük binalarına, bilhassa minarelerin şerefelerine yerleştirdikleri makineli tüfeklerin ateşi ile çetelerimizin hücumlarını durdurmak hususunda fevkalade gayretler sarf ediyorlar, her köşe başını ve her sokak ağzını sonuna kadar müdafaa etmeden bırakmıyorlardı. Bu meydanda Bey Camii Minaresinin şerefesine kurulan bir makineli “Kozdibi” ve “Ağaçarası” (Günümüzün Adnan Menderes Bulvarı) istikametinden ilerleyen Yörük Ali ve arkadaşlarının istasyon cihetine sokulmalarına ve çarşıya doğru yürümelerine engel olmaya çalışıyordu…” der.

07 Eylül 1922’de gerçekleşen bu olayın geçtiği yer şimdiki Atatürk Meydanı’nın bulunduğu yerdir. O zaman bu yerde Sabuca Kapısı Mezarlığı kapısı vardır. Yörük Ali Efe ve arkadaşları bu mezarlıkta taşların arkasına saklanarak makineliyi nasıl susturacaklarının planını yapıyorlardı. Bu arada da üzerlerine ölüm kusan makineli şehit almaya devam ediyordu. Daha sonra Yörük Ali Efe, Bey Camii minaresindeki makineliyi bir kurşunla susturur. Makinelinin susturulmasıyla Aydın’ın kurtulmasındaki büyük engel ortadan kalkmıştır. Bu büyük olayın ilelebet unutulmaması ve gelecek kuşaklara yurt topraklarının hayli zor şartlar altında kurtarıldığının daima hatırlatılması için milislerimizin şehit düştükleri bu yere 1926 yılında Şehitler Abidesi inşa edilmiştir. Abide Adnan Menderes ve Hükümet Bulvarının başlangıç noktasındadır.

7 Eylül Aydınımızın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun  96. Yıl Dönümünü gönülden kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakların bağımsızlığı için can veren kahramanları rahmet, gazilerimizi saygıyla anıyoruz.

ŞEHİTLER ABİDESİ YAZILARI

KUZEY CEPHESİ

EY ZÂİR BU ABİDENİN ÖNÜNDE DUR
VATAN İÇİN AŞK VE RÜYALARINA
VEDA ETMİŞ KURBANLARI DÜŞÜN.

07 EYLÜL 1338 (1922)

 


BATI CEPHESİ

BURASI İSTİKLÂL VE HÜRRİYET İÇİN
ŞEHİT DÜŞEN MUKADDES TÜRKLERİN
MABEDİDİR.


7 EYLÜL 1338 (1922)

 


GÜNEY CEPHESİ

BURASI İSTİKLÂL TARİHİNİ
KAN İLE YAZMIŞ
TÜRKÜN MABEDİDİR.7 EYLÜL 1338 (1922)

 


DOĞU CEPHESİ

BURASI BAĞRI YANIK NİNELERİN
ÖKSÜZ VE YETİM ÇOCUKLARININ
MEMLEKETİDİR ONLARI UNUTMA.

7 EYLÜL 1338 (1922)

 Şehitler Abidesi