Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

MENDERES: TARİHİN TANIĞI

Bin yıllardır bereketli topraklara su taşıyan güzel nehir Menderes’in tarihe tanıklığı devam ediyor. Taşıdığı bereketli sular nice şehirlerin kurulmasını sağlamış, bu şehirler de tarihe geçmiştir. Suyun ve toprağın bereketi ile tarihte iz bırakan şehirler Menderes’in akışından faydalanmış, bu şehirler nice insanlar yetiştirmiştir. Şehirler korunaklı surlarla çevrelense de bu şehirlerin insanları bereketli Menderes ovasının meyve ve sebzeleri ile hayat bulmuşlar ve Menderes nehri boyunca ticaret yapmışlardır.

Nysa, Tralleis, Magnesia, Milet şehirleri Menderes nehri ile anıldılar. Bereketli su ve toprak ile medeniyet tarihine katkı sağladılar. Fikir, felsefe, sanatta bu şehirler Menderes’ten hiç kopmadılar. Kıvrım kıvrım akan Menderes’in tarihe tanıklığı hep devam etti.

Aydınoğlu Beyliğimizin kurucusu Aydın Bey Menderes ile yol aldı. Menderese can veren damarların kenarlarında nice yiğitlerimiz şehit oldu ve bu toprakları vatan yaptılar. Hafsa anamız ve nice annelerimiz bu topraklar için can verdi. Menderes boyunca hisarlar kurdu beyliğimiz. Menderes’in bereketli suyundan medeniyetler inşa ettiler. Güzelhisar’ı kurdular, Sultanhisar’ı kurdular. Menteşeoğulları beyliğimiz Menderesimizin kıyısında bir medeniyet inşa ettiler. Bu gün hâlâ ayakta duran İlyas Bey Camii ve külliyemiz Menderes ile 600 yıldır tarihe tanıklık ediyor.

Meşhur seyyahımız Evliya Çelebi bu diyarları ziyaret etti. ”Ovalarından yağ, dağlarından bal akar” diyen Çelebimiz bu beldeleri “garip dostu, ilim ehli ”diye anlattı.

Menderes nehri ve bereketli havzası yiğit evlatları ile tarihe tanıklık yapmaya devam etti. Osmanlı Devletimizin Sultan kızları hanımefendiler bu şehirde hayat sürdü ve nice vakıflar bıraktı. Âtike Hanımlar, Fatıma Hanımlar, Âfife hanımlar hala ayakta kalan vakfiyeler bıraktılar. Osmanlı Devletimizin nice nazırları/bakanları bu topraklarda yetişti. Nazır Üveys Çelebi, Ramazan Çelebi, Hasan Çelebiler mahallelere camiler, vakfiyeler hediye etti. Bereketli Menderes havzası bereketli ürünler yetiştirirken, nice kıymetli insanımız tarihe kayıt düştü.

Tarihe tanıklık her zaman ihtişam ile olmuyor. Vatanımızın işgaline tanık oluyor Menderesimiz. Hüzünlü akıyor o zamanlar. İşgalcisinin karşısına dikilecek yiğitler; Yörük Ali Efeler, Demirci Mehmet Efeler, Mestan Efeler, Çete Ayşe, Çete Kübra Efeler yetiştiriyor. İşgale direnen nice yiğitler düşmana karşı canıyla malıyla mücadele veriyor.

Tarih akmaya, Menderes de tarihe tanıklığa devam ediyor. Bereketli nehir ve bereketli topraklar Cumhuriyetimizin demokrasi şehidini bağrından çıkarıyor. Merhum Başbakanımız Adnan Menderes’in ismini dünya demokrasi tarihine altın harflerle yazıyor. Tarih ve Menderes birlikte akarak Aydın iline daha nice güzellikler ve güzel isimler kazandıracak.

Tarih ve medeniyetimizin bilincinde, insanının derdiyle dertlenen, vatan sevdasıyla gayret eden bu ülkenin güzel evlatları, ülkesine ve şehrine layık olmak için hazırlanıyor. 

Facebook Sayfası  • Büyük Menderes Nehri - Aydın
  • Büyük Menderes Nehri - Aydın
  • Büyük Menderes Nehri - Aydın - Fotoğraf: Nejdet Düzen