Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ÖKÜZ MEHMET PAŞA SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ.


Aydın Valiliği himayelerinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Adnan Menderes Üniversitesi'nin destekleriyle Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği tarafından düzenlenen Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu Kuşadası'nda 1-3 Kasım 2019 tarihleri arasında yapıldı. Sempozyumun açılışı Osmanlı İmparatorluğu Sadrazamı Öküz Mehmet Paşa tarafından 1618 yılında yaptırılan Kuşadası Kervansarayı'nda gerçekleşti. Açılış törenine Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Kuşadası Belediye Başkan Vekili Tibet Özer, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz ile protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Mahmut Ökçesiz, Aydın Valiliğinden büyük yardım aldığını belirterek, ülkemizin önde gelen 14 akademisyeniyle Öküz Mehmet Paşa’yı anacağımızı belirtti. Sunulan bildirileri kitaplaştırıp bir kaynak halinde yayınlanacağını söyledi. Mahmut Ökçesizin ardından kürsüye davet edilen Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Erdoğdu, sempozyumun bir vefa sempozyumu olduğunu dile getirerek Öküz Mehmet Paşa’nın Kuşadası’nın kurucu olduğunu belirtti.

Kürsüye davet edilen İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, heyecanlı olduğunu belirterek, Şeyh Edebali’nin “tarihini bil, talihini ona göre şekillendir” sözünü söyleyerek bugün burada bunu yaşadığını dile getirdi. Bu kadar kıymetli hocamızın buraya toplanmasında başta Sayın Valimiz olmak üzere, bütün emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Osmanlı idari tarihinden büyük bir yeri olan Öküz Mehmet Paşa için düzenlenen etkinliğin çok önemli olduğunu belirtti. Öküz Mehmet Paşa’nın bir devlet adamına yakışan hakkaniyet, saygınlık, cömertlik, hayırseverlik ve halka karşı adaletli yaklaşımıyla büyük bir Osmanlı devlet adamı olduğunu söyledi.

Öküz Mehmet Paşa ile ilgili çalışmaları olan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasında, burada bir üniversitenin yöneticisinden ziyade bir tarih çalışanı olarak bulunduğunu belirtti. Öküz Mehmet Paşa üzerinde çalışmış ve yazılar yazmış birisi olarak huzurunuzda bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu dile getirdi. Öküz Mehmet Paşa’nın devşirme sistemini delerek ortaya çıkan nadir Türklerden birisi olduğunu söyledi.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, sempozyumun tarihe ışık tutacak bir çalışma olduğuna inandığını belirterek katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. Projeye canı gönülden destek verdiğini belirterek, çok önemli bir iş olduğunu dile getirdi.

  • Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu
  • Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu
  • Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu
  • Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu
  • Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu
  • Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu
  • Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu
  • Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu
  • Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu
  • Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu