Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yat Turizmi


 

KUŞADASI MARİNA
Kuşadası, marinası ve harikulade limanı sayesinde, yatlar ve tur gemileri için ideal  bir konaklama ve alışveriş bölgesidir. Yaklaşık 350 yat kapasiteli yat limanı, turist gemilerinin yanaştığı iki adet iskelesi ile turizme kucak açan Kuşadası, Türkiye'nin ikinci önemli deniz kapısıdır. Yat limanından Yunan adası olan Sisam'a bahar ve yaz aylarında her gün  yolcu seferleri yapılıp, kış aylarında bu seferler charter olarak devam etmektedir. Limanda sürekli sefer yapan yolcu motorları bulunmaktadır. Ayrıca, Mavi Tur yapan yat ve tekneler de limanda sizleri masmavi ve serin sularla buluşturmak için beklemektedir.

DİDİM MARİNA
22.02.2007 tarihinde temeli atılan Didim Yat Limanı, Yap-İşlet-Devret esaslarına göre yapılarak ve 30 ayda bitirilerek 19.08.2009 tarihinde resmi açılışı yapılarak hizmete girdi. Didim Marina, 500 bin metrekarelik bir alanda yapıldı. Marinada bin 150 metrelik ana dalgakıran ve 625 metrelik tali dalgakıran bulunuyor. Ege Denizi'nden her yönde gidiş geliş yapacak yatların rotası üzerinde bulunan marina, Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Datça, Marmaris, Fethiye güzergâhında seyreden yatların da uğrak yerdir.

 

Didim Taşlıburun mevkisinden başlayan marina, denizde bağlama için 450 ve karada park için 650 tekne kapasiteye sahiptir. Deniz içerisinde 1,5 kilometrekarelik bir alanı kaplayan limanın, kara içerisinde de 1000 m2'lik tamir-bakım (ÇEKEK) ünitesinin yer aldığı kapalı alanı bulunmaktadır. Yaklaşık 50 kişinin istihdam edildiği, 280 dönüm araziyi kapsayan, 2 adet 5 yıldızlı otel barındıracak olan yat limanının doğal çevreye kirlilik etkisi olmayacak.