Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

HALK KÜTÜPHANESİ YENİ BİNASI

İl Halk Kütüphane binasının restorasyonu tamamlanarak geçici kabulü yapılmıştır. Binanın malzeme tanzim, tefriş ve dekorasyonu için Bakanlığımızdan yeterli ödenek sağlanarak 4 Şubat 2013 tarihinde ihaleye çıkılmış, ihaleye katılan 13 firmanın sunduğu tekliflerdeki belge ve bilgilerdeki eksiklikler ve yanlışlardan dolayı geçerli teklif olmaması nedeniyle ihale iptal edilmiştir. İlgili mevzuat takvimi işletilerek yeniden ihaleye çıkılmış ve 18 Mart’ta yerel gazetede yayınlanmış olup 8 Nisan’da ihalesi yapılacaktır.

Binanın tarihi dokusuna ve çağdaş kütüphanecilik anlayışına uygun bir kütüphane oluşturabilmek için malzemesinin teknik şartnamesinin hazırlanması ve dekorasyonuyla ilgili ADÜ Mobilya ve Dekorasyon Bölümü öğretim görevlileri ile beraber çalışılmıştır. Kütüphanemizin Mayıs ayında malzemelerinin yerleştirme ve dekorasyonu tamamlanarak Temmuz ayında hizmete açılması hedeflenmektedir.

Yeni İl Halk Kütüphanemizde klasik kütüphanecilik hizmetlerinin yanında bilgi teknolojilerinden yararlanabilmek amaçlanmış; internet bölümü, sinema odası, engelliler için ayrı internet bölümü, sunum/toplantı odası oluşturularak hizmet çeşitliliği arttırılmış ve ayrıca engelli asansörü, kullanıcıların dinlenip çay kahve içebilecekleri bir kafe ile çağdaş bir görünüme kavuşturulmuştur.

Yeni İl Halk Kütüphanemizde kurulacak yeni bölümler kullanıcı beklentilerine cevap verecek ve günümüz anlayışına uygun bir ortam oluşturulacaktır.