Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ADNAN MENDERES SERGİSİ

Adnan Menderes'in hayat hikâyesini ve hizmet dönemini aktaran "Sanatsal Bilgi Sunumu Sergisi" Türkiye’de demokrasi bilincinin yaygınlaştırılması ve geleceğe aktarılması için önemli bir sergidir. Demokrasi uğruna yapılmış fedakârlıkların boşa gitmemesi ve demokrasinin bütün özellikleriyle toplum tarafından özümsenmesi için bu tür çalışmaların artarak devam etmesi gereklidir.

Adnan Menderes çalışkanlığı ve Türkiye için yaptığı çalışmalarla ülkenin ufkunun açılmasında modern ve önder bir şahsiyettir. Demokrasi için hiçbir fedakârlıktan kaçmamış ve görevde bulunduğu süre içerisinde yaptığı yatırımlarla Türkiye’nin modern devletler arasında yer almasını sağlamıştır.

Bu bakımdan Adnan Menderes anılmaya değer, anlatılmaya değer örnek bir şahsiyet, "Sanatsal Bilgi Sunumu Sergisi de gezilmeye ve görülmeye değer bir etkinliktir. Bizlere çok önemli tarihi bilgileri aktaran bu sergideki materyallerin hazırlanmasında büyük emeği olan Sayın Samet Ocakoğlu’na teşekkür eder ve başarılarının devamını dilerim.