Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

SESLİ REHBERLİK SİSTEMİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü tarafından Afrodisias Müzesi ve ören yeri, Apollon ve Milet örenyerlerinde sesli rehberlik sistemi kurulmuştur. Müze ve ören yeri ziyaretçilerine farklı dillerde bilgi verme imkânını sağlayan elektronik sesli rehberlik sistemi ilimizdeki müze ve örenyerlerinde 27.05.2013 tarihinden itibaren hizmete girmiştir.

Öncelikle Afrodisias Müzesi ve ören yeri, Milet ve Apollon örenyerlerinde sunulan bu teknolojik bilgilendirme ile ziyaretçi hizmetlerinin iyileştirilmesi sağlanmıştır. Ziyaretçiler için önemli bir ihtiyaç olan sesli rehberlik sistemi ile müze ve ören yeri ile ilgili gerekli bütün bilgiler verilebilmektedir. Aynı zamanda grupları gezdirmede tamamlayıcı bir öğe durumundadır. Sesli rehberlik sistemleri hem güven vermesi hem de bilgilendirmesi bakımından olumlu etki bırakacak bir öneme sahiptir.
 
İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hollandaca ve Portekizce olmak üzere Yedi farklı dilde kullanılabilen bu elektronik sistem beraberinde verilen numaralandırılmış haritayla kullanılmakta, ziyaretçiler gezi süresince bulundukları bölümün numarasını cihaza tanımlayarak eser ya da alanla ilgili bilgileri dinleyebilmektedirler.

 Sesli Rehberlik