Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TURİZM HAFTASI KUTLAMALARI

 TURİZM HAFTASI 

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası’nın ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Turizm ülkelerin ekonomileri, huzur, düzeni ve insanlığın barış içinde yaşaması açısından en temel bir sektör ve faaliyettir. Turizm anlayışının ülke genelinde ve tüm dünyada yaygınlaşması bu bakımdan çok önemlidir. Bugün hangi amaçla olursa olsun insanların bir yerden başka bir yere giderek gezip görmesini, ihtiyaçlarını gidermesini turizm olarak adlandırmaktayız. Tarihi ve kültürel, geziler, sağlık, kongre, spor, konferans, eğlence, alışveriş, vb. bütün faaliyetler turizm hareketi olarak değerlendirilmektedir. İlimiz bu saydığımız bütün faaliyet çeşitleri ile ilgili turizm potansiyeline yeterince sahiptir. Antik kentler, tarihi ve kültürel unsurlarla ilgili yapılar, tabiat güzellikleri, spora imkan sağlayan ortamlar, kongre mekanları ile sunulacak imkanlar, yat limanları, yeni yapılan golf sahası, yaylalarımız, jeotermal kaynaklar üzerinde kurulan ve kurulmakta olan termal otellerimiz, eşsiz güzelliklere sahip sahillerimiz, Dilek Yarımadası Milli Parkımız, kuş gözlemciliği ve yaban hayatı Aydın ilinin önemli turizm çeşitlilikleridir.

İlimiz çok önemli tarih mirasına ve tabiat güzelliğine sahiptir. 8 müze (Aydın Müzesi, Afrodisias Müzesi, Milet Müzesi, Yörük Ali Efe Evi Müzesi, Karacasu Etnografya Müzesi, Çine Kuva-yı Milliye Müzesi, Çine ADÜ Arıcılık Müzesi, Nazilli Kent Müzesi) ve 21 önemli ören yerimiz bulunmaktadır. Yayla turizmi ve spor turizmi için de çalışmalar yapılmaktadır. Tüm bu özellikleriyle Aydın turizm çeşitliliği olan bir ildir. Aydın’ın bu güzelliklerini hem Aydınlı hemşehrilerimiz, hem de ülkemizin ve dünyanın diğer insanlarının gezip görmesini arzu ediyoruz. İnsanların gezip-görme, bilgi edinme, eğlenme, ağız tadı ile ilgili turizm ihtiyaçlarını gidermek açısından ilimiz çok zengin potansiyele sahiptir.

Aydın’a daha çok turist gelmesi için hepimize büyük görevler düşmektedir. Özellikle hepimiz bu değerlerimizin farkında olmalıyız. Tanıdığımız, bildiğimiz bu değerlerimizi en yakınımızdan başlayarak bütün dünyaya yayılacak şekilde tanıtmalıyız. Çevremizi temiz, güvenli ve istikrarlı bir ortam olarak korumalı ve bunu sürekli kılmalıyız. Barış için, demokrasi için, ekonomik güç için turizm olmazsa olmaz bir sektördür.

36. Turizm Haftası münasebetiyle turizm konusunda çok duyarlı olunması gerektiğini tekrarlayarak, bu haftanın ilimiz ve ülkemiz için güzelliklere, bolluğa, huzura, birlik ve beraberliğe vesile olmasını diliyorum. 

                                                                                                                     

  • 3
  • 4
  • 5