Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

HIDIRELLEZ BAYRAMI KUTLANDI.

Büyük bir katılımla gerçekleşen Hıdrellez kutlamalarında gerçekleşen yöresel halkoyunları gösterileri ve yarışmalar renkli görüntülere sahne oldu. Aydın'da 6 Mayıs Hıdrellez Bayramı, Pınarbaşı Mesire Alanı'nda törenlerle kutlandı. Kutlama programına Vali Yardımcısı Halis Peker, Aydın Garnizon Komutanı Tuğgeneral İbrahim Aydın, Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Yiğit, Kültür ve Turizm İl Müdürü Nuri Aktakka, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilal Çenet, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütü temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kutlamalarda konuşan Kültür ve Turizm İl Müdürü Nuri Aktakka, Hıdrellez Bayramı'nın Türklerde asırlardan bu yana devam eden bir gelenek olduğunu söyledi. Bu günün Türk geleneklerine kutlanan mevsimlik bayramlardan bir tanesi olduğunu belirten Aktakka, “İnanışa göre bugün Hızır Aleyhisselam ile İlyas Aleyhisselamın buluşma günüdür. Yaz mevsiminin başlangıcı nedeniyle bu günün insanlara bolluk, bereket ve sağlık getireceği inanılır. Ve asırlardır insanlarımız bu günde dilek ve dualar edip yılın kendilerine iyilikler getirmesini dilerler. Anadolu'da hala görkemli törenlerle kutlanan Hıdrellez Bayramı, insanlık tarihinde çok eski zamanlardan beri kutlanmaya devam ediliyor. Farklı zamanlarda farklı isimler altında kutlansa da Hıdrellez motiflerine pek çok yerde rastlanmak mümkündür. Baharın gelişi ve doğanın canlanması insanlar tarafından bayramlarla kutlanması gereken bir durum olarak algılanmıştır” dedi.

 
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Hıdrellez Bayramı'nın çevrede ve insanlarda bir temizlik hissi uyandırdığına işaret eden Aktakka, bu günde evlerin temizlenip badanalandığını ve insanların temiz elbiseleriyle bugünü kutladıklarını hatırlatarak, “Bu gün bizler için bir bayram anlamı taşıyor. Ülkemizde bazı bayramların amaçları değiştiriliyor. Çevreye zarar veren hatta kan dökülen olaylara kadar götürülebiliyor. Bakın çocuklarımız ve büyüklerimiz neşe içinde, bugünü bekliyorlar. Hıdrellez yer yerde kutlanmaz. Yeşilliğin ve suyun bol olduğu yerlerde kutlanır. Buda insanları yeşili ve suyu korumaya ve yeni yeşil alanların oluşturulmasını sevk etmek için adet haline getirilmiştir. Türkler örf, adet, gelenek ve göreneklerin büyük önem veren bir millettir. Aynı zamanda kültürümüzün birer parçası olan bu geleneklerimizin sürdürülmesi bizleri sevindiriyor. İnanışlara göre bugün kutsal bir gündür. Herkes dua edip yılın bolluk ve bereketli geçmesini diler. Herkesin Hıdrellez'ini kutluyorum” şeklinde konuştu.

Halat çekme, çuval ve top sektirme yarışmaları çekişmeli geçti. Aydın Efelerinin Zeybek oyunu ile Aydın Romanlar Derneği minik üyelerinin sahnelediği dans gösterileri de bir hayli ilgi toplarken, havanın da güzel olmasıyla beraber binlerce Aydınlı eğlencelere katılıp, izleyici oldu.

Geleneklerde olduğu gibi Hıdırellez ateşinin yakılmasıyla devam eden etkinlikte, protokol üyeleri ve davetliler dilek tutup ateşin üstünden atladı. Aydın'daki Hıdrellez Bayramı etkinlikleri katılımcılara Hıdrellez pilavı ikram edilmesiyle sona erdi.