Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

YEREL AĞIZLA MASAL-EFSANE

“AYDIN OKUR, AYDIN YAZAR” PROJESİ KAPSAMINDA ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ARASI
YEREL AĞIZLA MASAL-EFSANE ANLATMA YARIŞMASI” FİNALİ YAPILDI.
 

Aydın Valiliğinin 13.07.2011 tarih ve 3998 sayılı olurları ile uygulamaya konulan, “Aydın Okur, Aydın Yazar” Projesine dayanılarak, ortaöğretim kurumlarımızda eğitim-öğretim gören öğrencilerimizin kaynaşmasını sağlamak, kendilerini ifade edebilme yeteneklerini artırmak, yöresel zenginliklerimiz ve kültürel hayatımızın zenginleşmesini, değerlerimizin unutulmamasını sağlamak ve okuma alışkanlığını kazandırmak amacıyla düzenlenen “Yerel Ağızla Masal-Efsane Anlatma Yarışması” finali, 09 Mayıs 2012 Çarşamba günü saat 14.00’da İl Kültür Merkezi Dr. Hidayet Sayın salonunda yapıldı.


Aydın Merkez, Kuyucak, Nazilli, Yenipazar, Çine, İncirliova, Söke ve Kuşadası’nda 25 Nisan 2012 tarihinde yapılan Grup (Yarı Final) yarışmalarında birinci olan öğrencilerin katıldığı yarışmada 9 öğrencimiz yarıştı.

Yarışma, ilimizde bulunan 101 Ortaöğretim Okulu arasından çıkan öğrencilerimiz arasında yapıldı. Yarışmada, Masal ve efsanelerin, Türk kültürüne ait olması, Aydın ağzıyla anlatılması gerekiyordu. “Yerel Ağızla Masal-Efsane Anlatma Yarışması”na, Ortaöğretim kurumları 9, 10, 11, ve 12. sınıf öğrencileri katıldılar. Yarışmaya katılan okullar eserleri seçerken, millî ve manevî değerlere uygun, toplumun görgü kurallarına aykırı olmayan, siyasi içerikten ve argo hitaplardan uzak eserlerin seçilmesine dikkat ederek öğrencilerini yarışmaya hazırladılar.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Ali ÖZBAY başkanlığında oluşturulan İl Yürütme Kurulunda, Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk ERCAN, İncirliova İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa EKER, Aydın Lisesi Müdürü Ertuğrul IRMAK ve Adnan Menderes Anadolu Lisesi Müdürü Davut ÖZDEMİR görev yaptılar.

Final Yarışma jürisi; Merkez, İncirliova, Nazilli, Yenipazar, Koçarlı, Germencik ve Çine ilçelerinde görev yapan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinden oluşmuş, yarışma sonunda, ilk 3 öğrenci, aldıkları puana göre sıralanmıştır.

Yarışmada birinciliği, İncirliova Ahmet Çallıoğlu Çok Programlı Lisesi öğrencisi Gözde KARABAŞ, ikinciliği Nazilli Anadolu Lisesi öğrencisi Gizem DOĞAN, üçüncülüğü ise Merkez Cumhuriyet Lisesi öğrencisi Fatmanur BÖLEK almıştır.

Birinci öğrencimize tam, ikinci öğrencimize yarım, üçüncü öğrencimize çeyrek Cumhuriyet Altını, “Aydın Okur, Aydın Yazar Projesi”nin Kasım ayında yapılacak kapanış töreninde, protokol tarafından verilecektir. Ayrıca tüm öğrencilerimize, Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hediyeler verilmiştir.