Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

LİSELERARASI TİY. ŞEN. ÖDÜL TÖRENİ

“Aydın Okur, Aydın Yazar” projesi kapsamında 17-27 Mayıs tarihleri arasında Aydın Kültür Merkezi ile Aydın Belediyesi Şükran Güngör Tiyatro salonunda düzenlenen “Aydın Liselerarası Birinci Tiyatro Şenliği” ödül töreniyle sona erdi.

Aydın Kültür Merkezi Hidayet Sayın Salonu’nda yapılan ödül törenine Vali Yardımcısı Celal Ulusoy, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Abdulgani Yağanoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka ile Liselerarası Tiyatro Şenliği’ne katılan il genelinden 11 ortaöğretim kurumunun idareci, öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Ödül töreninde Aydın Liselerarası Tiyatro Şenliği hakkında bilgiler veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, “Aydın Okur; Aydın Yazar projesi kapsamında ilimizde birincisi yapılan ‘Liselerarası Tiyatro Şenliği’ 17 Mayıs 2012 ile 27 Mayıs 2012 tarihleri arasında Aydın Kültür Merkezi ve Aydın Belediyesi Şükran Güngör Tiyatro salonlarında gerçekleştirilmiştir. Tiyatro şenliği, ‘Aydın Okur; Aydın Yazar’ projesinin önemli bir ayağını oluşturmaktadır. Şenlik, öğrencilerimizin tiyatro çalışmalarını desteklemek, tiyatroya gönül verenlerin motivasyonunu arttırmak, tiyatro sevgisini ve seyir alışkanlığını geliştirmek, gençlerimizin sanat tutkularını perçinlemek amacını taşımaktadır. İl genelinde 11 okulumuzun sahne aldığı tiyatro şenliğinde yaklaşık 350 öğrenci görev almıştır. İlçelerden gelen okulların oyunları hafta içi sergilenirken merkez okullarımızın oyunları hafta sonu sergilenmiştir. Şenliğin sonunda deneyimli tiyatroculardan oluşan jürinin sergilenen oyunlar arasında yaptığı değerlendirmeler neticesinde öğrencilerimize çeşitli dallarda ödüller verilmiştir dedi.

Vali yardımcısı Celal Ulusoy’da Aydın Liselerarası Birinci Tiyatro Şenliği’ne katılan tüm okul ve öğrencileri kutlayarak öğrencilerimizin ve gençlerimizin tiyatro çalışmalarını önemsediklerini, geçmiş dönemlerden günümüze kalan antik eserlerden ilk dört sırada tiyatroların yer aldığının görüldüğünü, Antik kentlerden 100 bin nüfusa sahip yerleşim yerlerinde 25-30 bin kişilik tiyatroların olduğunu bununda tiyatroya verilen önemin göstergesi olduğunu belirterek Aydın ilimizde bugün 4-5 tiyatro salonunun olması gençlerimiz için büyük bir şanstır demiştir. Geçmişi, kültürü ve tarihi sonraki nesillere aktarmak gerekir. Buna örnek olarak Sümerler döneminde çamur tabletlere tarihlerini yazmaları ise, geçmişteki tarihlerinden ders almalarını sağlamak ve kültürel birikimi gelecek nesillere aktarmaktır” diye konuştu..
Vali Yardımcımız Celal Ulusoy’un konuşmasının ardından öğrencilerin oynadığı tiyatro oyunlarından bölümler slâyt olarak katılımcılara izlettirilmesi ilgi ile karşılandı.
Törenin sonunda, tiyatro oyunlarını oynayan Liselerin Okul Müdürlerine Plaket ve Katılım Belgeleri Vali Yardımcısı Celal Ulusoy tarafından verildi.


Şenliğin büyük ödülleri şu şekilde dağıtıldı;

En İyi Yönetmen : İncirliova Anadolu Lisesi Tiyatro Yönetmeni Beyazıt Çağış

En İyi Oyun : Nükleer Başlıklı Oyunlar Adını Taşıyan Oyunla İncirliova Anadolu Lisesi

En İyi Dekor- Kostüm Tasarımı :Yedi Kocalı Hürmüz Oyunuyla Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi

En İyi Teknik Tasarım :Aşk Bitti Oyunuyla Atatürk Anadolu Lisesi

En İyi Kadın Oyuncu :Çatallı Köy Oyunundaki Ana Rolüyle Sezennur Kızılyar

En İyi Erkek Oyuncu : Aşk Bitti Oyunundaki Performansıyla Atatürk Anadolu Lisesi Öğrencisi Cem Yağmur

Jüri Özel Ödülü : Salak Oğlum Oyunuyla Zübeyde Hanım Kız Teknik Meslek Lisesi

Ayrıca her oyundan 2 ile 4 arasında öğrenciye oyundaki performanslarının değerlendirilmesi neticesinde plaketler verildi.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10