Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TRALLEİS / RESTORASYON ÇALIŞMALARI.

Aydın, antik kentler bakımından ülkemizin en zengin illerinden biridir. Sekiz antik kentimiz resmi ziyaretlere açıktır. Kazı yapılan 11 antik kentimizden biri de Tralleis antik kentidir. Tamamının ortaya çıkarılmasıyla Türkiye'nin en önemli antik kentlerinden olacağı iddia edilen Tralleis’te kazı çalışmaları devam etmektedir.

2012 yılındaki Tralleis kazı çalışmaları Aydın Müzesi Başkanlığında, ADÜ Fen - Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aslı SARAÇOĞLU sorumluluğunda yürütülmektedir. Tralleis Antik Kentinin kitle turizmine açılması için yapılan kazı çalışmalarına Kültür ve Turizm Bakanlığımızın, yerel kurum ve kuruluşların desteği sürmektedir.

Kazı çalışmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığımızca 2012 yılı içinde 190.000,00TL ve İl Özel İdare bütçesinden 40.000,100TL olmak üzere toplam 230.000,00TL ödenek tahsisi yapılmıştır. Kazı çalışmaları için Aydın Ticaret Odası Başkanlığı tarafından kazı ekibi ve öğrencilerin konaklayabileceği 3 adet yaşam konteynırı ile 2 adet sosyal ihtiyaç konteynırı temin edilmiştir. Ayrıca, kazı çalışmalarına Aydın Belediye Başkanlığınca çeşitli makine ekipman desteği sağlanmaktadır.
 
Aydın Valimiz Sayın Kerem AL Talleis Ören Yeri ve 1629 sokaktaki Restorasyon Çalışmaları ile ilgili incelemelerde bulundu.1 Kasım 2012 tarihinde, bugün kazı çalışmalarının değerlendirilmesi amacı ile Sayın Valimiz Kerem AL başkanlığında yapılan toplantıda, Tralleis kazılarının yıl boyunca devam edeceği, bunun için; Aydın Valiliği İl Özel İdaresi, Aydın Belediyesi ve Aydın Ticaret Odasının destek sağlayacağı belirtilmiştir. Bu desteklerle Tralleis’in turizme kazandırılması sürecinin hızlanması sağlanacaktır.

Gümrükönü Hanı restorasyon çalışmaları Aydın Valiliği İl Özel İdaresi, Aydın Belediyesi ve Aydın Ticaret Odası işbirliği ile yapılmaktadır. Çalışmalar bu kurumların bütçelerinden ortaklaşa verdiği destekle sürdürülmektedir.

Zincirli Han restorasyon çalışması Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir. Bundan sonraki aşamada 1629 sokaktaki tarihi eserlerin ayı şekilde restore edilmesi planlanmaktadır. Yapılmakta olan bu çalışmalar ile 1629 sokak Aydın’ın önemli kültür merkezlerinden bir yer olacaktır.

 
  • 1
  • 3
  • 9